BuGusto’dan Uzman İsimlerle Zeytinyağı Paneli 22 Aralık’ta!

BuGusto Zeytinyağı Paneli Afişi
BuGusto Zeytinyağı Paneli Afişi

Boğaziçi Üniversitesi Gastronomi ve Degüstasyon Kulübü BuGusto oldukça heyecanlı bir panel ile karşımızda! 22 Aralık Salı günü saat 20.30’da alanında usta isimlerle gerçekleşecek “Zeytinyağı Paneli” normal BuGusto etkinliklerinden farklı olarak ilgilenen herkese açık olacak.

Şef Aylin Yazıcıoğlu, Gazeteci Elvan Uysal Bottoni, ve Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Zeynep Delen’in konuşmacı olacağı Zeytinyağı Paneli’nde konuklar zeytini gastronomik, kültürel ve sağlık açılarından yorumlarken tecrübelerini genç neslin soruları ile buluşturacak.

22 Aralık Salı günü 20.30’da gerçekleşecek Zeytinyağı Paneli’ne katılmak isteyenler bu linkteki formu doldurarak kayıtlarını gerçekleştirebiliyorlar.

Aylin Yazıcıoğlu kimdir?

Aylin Yazıcıoğlu, Galatasaray Lisesi ve ardından Boğaziçi Üniversitesi’nden mezun olmuştur. Cambridge Üniversitesi’nde sosyoloji doktorasına devam ederken mutfağa olan merakını profesyonel olarak sürdürmek adına Le Cordon Bleu Paris’te eğitim almaya karar vermiştir. Bu sayede eğitimi süresince Michelin yıldızlı birçok şef ile çalışma fırsatı bulmuştur. 

Alancha’da oluşturduğu Ege mutfağı konseptiyle gastronomi dünyasında zeytinyağlıların ve Ege mutfağının konumuna yeni bir soluk getirmektedir. Aynı zamanda Nicole adlı restoranın kurucu şefidir.

Aylin Yazıcıoğlu mutfağa kendi deyimiyle geç girmesine rağmen başarılı meslek hayatıyla Türkiye’nin en çok tanınan şefleri arasında yer alıyor. 

Elvan Uysal Bottoni Kimdir?

Elvan Uysal Bottoni, Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı’ndan mezun oldu. 2006-2009 yılları arasında National Geographic Channel Türkiye ve National Geographic WILD Italya kanallarının program koordinatörlüğünü yaptı. 

Uzun yıllar hem İtalya’da hem Türkiye’de gazetecilik yaptı. İtalya’nın çeşitli bölgelerinde İtalyan anneleriyle çalışarak yazdığı kitabı “Mamma Mia” İtalyan mutfağı ve bu mutfakta önemli bir yere sahip zeytinyağı üzerinde önemli bir kaynak oldu.

Zeynep Delen Kimdir?

Zeynep Delen Nircan 2001’de Boğaziçi Üniversitesi Kimya bölümünden mezun oldu. 2007’de University of Massachusetts Amherst’te organik kimya dalında doktorasını tamamladı.

2009’da bir alternatif öğrenme insiyatifi olarak Ege’de Atölye’yi kurdu. 2013’te kurulan Zeytince Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin ve 2017’da kurulan Zeytin Okulu’nun kurucu üyelerindendir. Boğaziçi Üniversitesi’nde “Chemistry of Olives” adlı dersi veriyor.

Ege’de Atölye Zeytin programları dünyanın çeşitli ülke ve üniversitelerinden profesörleri, araştırmacıları, uzmanları, zeytincileri, öğrencileri, İstanbul, Foça, Urla, Selçuk, Karaburun’da yerel halkla yerel bir konu etrafında bir araya getirdi. Bu ortamlardan yeni bilgi, eser ve fikirler ortaya çıktı. Yazarlarından biri olduğu 2017’de Royal Society of Chemistry tarafından yayınlanan The Chemical Story of Olive Oil: From Grove to Table kitabı bunlardan birisidir.

BuGusto nedir?

Boğaziçi Üniversitesi Gastronomi ve Degüstasyon Kulübü 2011 yılında etkinliklerine başlamıştır. Bu tarihten itibaren üniversitemiz öğrencilerinin farklı mutfak kültürleri ile tanışmalarını, içinde yaşadıkları kültürü daha yakından tanımalarını, tadım ve pişirme yöntemlerini uygulamalı öğrenmelerine olanak yaratmayı kendine vizyon edinmiş bir öğrenci kulübüdür. Güncel etkinlikleri ve içerikleri bu linkteki Instagram hesaplarından takip edilebilir.


Bir cevap yazın