Istanbul Coffee Festival 2018 Nasıl Geçti?

Istanbul Coffee Festival Nasıl Geçti?

Istanbul Coffee Festival Nasıl Geçti?

Istanbul Coffee Festival nasıl geçti diye bir çok kişiyle uzun uzun konuştuk. O kadar çok kişi merak etti, o kadar çok kişiyle konuştuk ki bu yazıyı yazmak artık şart oldu.

Istanbul Coffee Festival 5 senedir yapılıyor. Yeme-içme üzerine olan en popüler festivallerden biri de diyebiliriz. Daha önce hep o korkunç kalabalıklardan, kuru buzlu dumanlı şovlardan dolayı biraz mesafeliydim ama bu sene yeme-içme üzerine öyle güzel etkinliklere katıldım ki Istanbul Coffee Festival’a karşı da umudum arttı; bir Cuma sabahı kendimi ansızın Küçükçiftlik Park’ta buldum. Nasıl geçtiğini size de anlatmak istedim.

Öncelikle şöyle bir tur attım, özellikle uğramak istediğim standları gözüme kestirdim. Food court’a bir uğradım, acıkınca ne yerim diye düşündüm, plan yaptım, mahallemizin sosisçisi Diff ile bir selamlaştım; ve kendimi tekrar bir sürü kahve standı içinde buldum.

Üçüncü dalgacı Petra’sından Guatemala Konsolosluğu’na kadar bir çok yer oradaydı. Üstelik hepsi de kahveleri pour-over demleyip ziyaretçilere tattırmak için bekliyorlardı. Tattık, konuştuk, kazara üstümüze kahve döktük; çok keyifliydi. Zaten şu, üreticiyle (bu durumda kavurucu) birlikte tadım yapıp direkt onlara soru sorabilme konseptini hep çok severim.

Istanbul Coffee Festival nasıl geçti diye soranlara söylediğim bir şey var: “Çok fazla kahve içtim.” Yani sanırım kahve içmediğim stand kalmadı ve birçoğunun da bütün kahvelerini denedim. O yüzden bütün standları, her birinde ne içtiğimi teker teker hatırlamama imkan yok. Ama benim için ön plana çıkan ve hala aklımda kalan birkaç stand vardı elbette.

Mocha Arabica

Mocha Arabica, Fatih’te açılan yeni bir kafe. Adı da Yemen kahvesinden geliyor. Bu standdaki Yemenli dostlarımız öyle hoş sohbetti, ve tattığım kahvelerden biri de öyle güzeldi ki hala aklımda. Fatih’teki yerlerine mutlaka uğrayacağım.

Istanbul Coffee Festival Nasıl Geçti?
Mocha Arabica

Null

Null, yine şerbetçiotlu nitro brew’uyla oradaydı. (Hemen açıklıyorum. Soğuk demlenmiş kahve, normalde birayı aromalandırmak ve korumak için kullanılan “şerbetçiotu” ile aromalandırılıyor, sonrasında da kahveye nitrojen basılıyor. Fıçıdan servis ediliyor. Guinness birası görünümlü, hafif gazlı, hem kahvenin meyvemsiliğinin hem de şerbetçiotunun aromasının net bir şekilde hissedildiği bir içecek ortaya çıkıyor. Benim gibi hem kahve hem de IPA bira seven biri için oldukça keyifli bir karışım.) Bu nitro brew’u farklı farklı etkinliklerde 3-4 kere denedim, artık tarif iyice oturmuş ve daha da güzelleşmiş. Yine bir etkinlikte denk gelirseniz es geçmeyin.

Null aynı zamanda çok da güzel bir pour-over kahve servis ediyordu. Ethiopia Wolena, burunda ve damakta hissedilen kavun ve elma kokularıyla ve daha çok burunda kalan ısıtılmış şeker (pamuk şekerimsi) kokularıyla içebileceğiniz en değişik kahvelerden. Bunu Null’un websitesinden de edinebilirsiniz sanıyorum.

Istanbul Coffee Festival Nasıl Geçti?
Null’un şerbetçiotlu nitro brew’u

Petra

Petra’da ise yine bir başka natural processed güzellik olan Etiyopya Sewana’yı tattım. Tatlı portakal kokularıyla insanı şaşırtan, oldukça aromatik bir kahve. Bunu da görürseniz deneyin mutlaka.

Istanbul Coffee Festival Nasıl Geçti?

E yiyecek yok muydu?

Istanbul Coffee Festival Nasıl Geçti?
Diff’te sosis!

“Istanbul Coffee Festival nasıl geçti?” diyip de yiyeceklerden bahsetmemek olmaz. Istanbul Coffee Festival 2018, yiyecek konusunda da beni mutlu eden festivallerden biriydi. Diff, gravyer dolgulu sosisleriyle; BunCo, o yumuşacık ekmeklerine yaptığı “sandviçlerle”, Fornello ise şahane pizzalarıyla oradaydı. Bu festivalde aç kalan olmamıştır sanırım. Godiva ve Lindt’in çikolata dolu standlarında serbestçe bütün çikolatalardan tatmak da çok eğlenceliydi.

Istanbul Coffee Festival Nasıl Geçti?
BunCo’nun ördekli bun’ı

Neler gördüm?

Tattığım kahveleri, yediklerimi bir kenara ayırırsak Istanbul Coffee Festival insanları gözlemlemek için de oldukça keyifli bir yerdi. Türkiye’nin kahve klişeleri malum. Onların birçoğunu da burada net bir şekilde gözlemledik.

Dibek kahvesi standı için kocaman kaslı, atletli, body’ci bir abimizi getirmişler. Kocaman bir tokmakla dibekte kahve dövüyordu. Evet, çok eskiden ortalıkta değirmen olmadığı için insanlar kahvelerini dibekte döverek öğütmüş olabilir. Fakat yan standda birileri espresso için on binlerce liralık makinelerde homojen bir incelikte kahve öğütmeye çalışırken yan tarafta bu abimizin allah ne verdiyse kahveye abanmasını izlemek çok eğlenceliydi. Teknik bütün gelişmelerin bu kadar gözardı edildiği başka bir pazarlama senaryosu olamazdı herhalde…

Ülkede kuru buz yasaklansa ilk dondurmacılar, sonra da bu şovlu iş yapan kahveciler batar. Yine kocaman dumanlar çıkaran beherleri ve çeşitli laboratuvar malzemeleri ile “o” abilerimiz de oradaydı. Maalesef işleri kıyafete, kostüme, şova indirgemeyi çok seviyoruz. Bu sene de kahve işini çok güzel mistisize edip Instagram’lık şovlar çıkardılar. Kahvenin tadını almak istemeyenler için de şurupçular vardı tabii.

Yalnız, ne kadar eleştirsem de ben bunlara karşı değilim. (Tamam, dibek kahvesine biraz karşı olabilirim. Adamcağıza yazık yahu) Bütün bunlardan gelen “eğlence sosuyla” birlikte festival, bir festival halini aldı. Herkes mutlu olacağı şeyi içti, eğlendi, şuruplu kahvesini aldı müzik dinledi… İşi gücü çekirdek, değirmen, kağıt filtre konuşmak olan bizlere ise “Aaa böyle bi’ şeyler de vardı dimi?” dedirttiler. Güzeldi güzel…

Istanbul Coffee Festival Nasıl Geçti?

Seneye gidecekler için ne tavsiye ederim?

Bununla ilgili Instagram hesabımda bir paylaşım yaptım. Bu linkten ulaşabilir, gelecek senelerde festivale gitmeden önce de fikir alabilirsiniz. Aynı zamanda profilimdeki öne çıkanlar bölümünde de Istanbul Coffee Festival hakkındaki hikayemi izleyebilirsiniz.

Peki sizin için Istanbul Coffee Festival nasıl geçti? Deneyimlerinizi benimle paylaşmayı da unutmayın!

Berk.

One Reply to “Istanbul Coffee Festival 2018 Nasıl Geçti?”

  1. Yiğit Konyalıoğlu says: Cevapla

    Başarılı bi izlenim olmuş, seneye karşılaşmak dileğiyle..

Bir cevap yazın