Yemek Temalı Filmler | En Sevdiğimiz 5 Yemek Filmi

yemek temalı filmler

Kimi “yemek temalı filmler” diyor, kimi “yemek filmi”, kimi “chef flick”… Benim de izlemeyi çok sevdiğim bu yemek filmleri insanı hem yemek açısından tatmin ediyor hem de yumuşak ve “kendini iyi hisset” yapılarından ötürü çok keyifli bir gece geçirmenizi sağlıyor.

Yanınıza atıştıracak bir şeyler almayı unutmayın. 🙂

En Sevdiğimiz 5 Yemek Temalı Film

yemek filmleri chef

1) Chef (2014)

Şık bir fine-dining restoranında çalışan bir şefin istifa edip bir food truck içinde Cubano sandviçler satma hikayesi… Bir yandan insanı her şeyi bırakıp bir minibüste yemek yapsam düşüncelerine sürüklerken bir yandan da müthiş yemek sahneleriyle koltuğu kemirtiyor. Özellikle baştaki grilled cheese ve Scarlett Johansson’lı Aglio e Olio sahneleri müthiş.

(Buradaki Aglio e Olio’yu Binging with Babish adlı bir YouTube kanalı tarife dökmüş. Bizim defalarca yaptığımız, bayılarak yediğimiz bir makarna tarifi oldu. İzlemek için buraya tık!)

 

Julie & Julia Yemek Temalı Filmler

2) Julie & Julia (2009)

Blogger Julie Powell bir gün Julia Child’ın kitabındaki bütün yemekleri sırayla pişirmeye karar verir…

Julie Powell’la Julia Child’ın hayatlarını yan yana getirerek anlatan film aynı zamanda Fransız mutfağı sevenler için bir şölen. Sanırım filmi Fransız mutfağıyla cebelleşip başarıya ulaşan iki ABD’linin hikayesi olarak da özetleyebiliriz.

Ayrıca evet, Julia Child “Şarapla yemek yapmayı seviyorum, hatta bazen pişirdiğim yemeğe bile şarap koyuyorum.” sözüyle bildiğimiz teyzemiz. 🙂

 

Big Night Yemek Temalı Filmler

3) Big Night (1996)

Yemek temalı filmler içinden belki de en sıcağı, en sevdiğim… Bu film de İtalyan mutfağı sevenlere gelsin 🙂

İki nev’i şahsına münhasır İtalyan şef kardeşin, ABD’deki İtalyan restoranlarını kurtarma çabası… Kardeşler, son bir pazarlama numarası olarak bir “Büyük Gece” ziyafeti düzenleyip “influencer”ları davet ederler. 🙂 O hazırlıkların telaşına kendini kaptıran izleyiciye ise gece rüyasına girecek güzellikte yemekler kalır.

 

The Hundred-Foot Journey Yemek Temalı Filmler

4) The Hundred-Foot Journey (2014)

Hindistan’dan Fransa’ya göç edip Michelin yıldızlı bir restoranın karşısına geleneksel bir Hint restoranı açan Kadam ailesinin hikayesi… İki restoranın rekabeti, Michelin entrikaları ve bol bol aşk ile yine iç ısıtan bir film.

Açıkçası, filmi izledikten 15 gün sonra hatırlamayacaksınız. Ama izlerken çok seveceğinize eminim.

Babette's Feast Yemek Temalı Filmler

5) Babette’s Feast (1987)

Danimarka’ya sığınan Babette kendini oldukça sade ve zevkten uzak yaşayan bir cemaatin hizmetçisi olarak bulur. Bir gün lotodan yüklü bir miktar para kazanmasıyla kendisine sahip çıkan gruba bir Fransız ziyafeti sunmak isteyen Babette öyle bir sofra kurar ki her gün aynı tatsız yemeği yiyen cemaat şöyle bir kendine gelir, aralarındaki sorunlar çözülür, mutluluk hüküm sürer. Ne yalan söyleyeyim, filmin ilk 30 dakikasına dayanabilirseniz sizi çok güzel anlar bekliyor. 🙂

Bu film hakkında daha önce Instagram hesabımda detaylıca bir şeyler yazmıştım. Ona ulaşmak için buraya tık tık!

 

Benim en sevdiğim yemek temalı filmler böyle. Sizin tavsiyelerinizi duymak için de sabırsızlanıyorum, lütfen onları da yorumlara bırakmayı unutmayın. 🙂

Daha güncel paylaşımlar için beni Instagram’da takip edin!

Bir cevap yazın