Cascara Nedir? Nasıl Demlenir?

Cascara nedir?

Kahve diye içtiğimiz şeyin aslında “kahve meyvesinin” çekirdeği olduğunu söylesem artık kimse şaşırmaz sanırım… Şaşıranlar görüyorum… İyi hadi bu sefer de şaşırın madem. Peki ya cascara nedir? Kahve bir meyve, cascara da bu meyvenin kabuğu!

Detaylandırayım. Kahve, kiraz şeklinde bir meyve. Biz o kirazın çekirdeğini kurutup, kavurup, öğütüp, demleyip içiyoruz. Bir de bu kirazın gerçekten meyve olan kısmı var tabii. İşte kahve meyvesinin “et” kısmı da cascara oluyor. Yani cascara için basit bir şekilde “kahve meyvesi çayı” diyebiliriz.

Kahve kirazı örneği

Aynı kahve için olduğu gibi, çekirdeklerinden ayrılan meyve yükseltilmiş yataklarda kurutuluyor, demlenmeye hazır bir hale geliyor. Tabii her plantasyonda çekirdeğin yanında bir de meyvesini işleyip kurutacak alan bulunmadığı için her yerde de üretilen bir şey değil. Normalde ziyan olan kabuğu değerlendirdiğimiz için ciddi anlamda geri dönüşümsel değeri de var.

Cascara’da kafein var mı?

Olmaz mı? Adamı zımba gibi yapıyor. 🙂 İçindeki kafein miktarını tam olarak bilmiyoruz, “kahvenin 2-3 katı” diyen de var, “ben laboratuvara gönderdim kahveden az çıktı” diyen de. Ama ben kendi deneyimimden biliyorum ki bir fincanı bende birkaç fincan kahve etkisi yaratıyor. Bu yönüyle de aslında çok güzel bir sabahlama kurtarıcısı. Şu bir haftada sınavlar yüzünden kaç kere sabahladım anlatamam, hepsinde de ona sarıldım. Sırf bu yönüyle bile ciddi anlamda dikkat çekebilecek bir ürün.

Cascara nasıl demlenir?

Ben bir süredir Null Coffee Roasters’ın getirdiği Gesha Cascara ile denemeler yapıyorum. Benim en hoşuma giden demleme yöntemi her bir gram cascara için 25 gram kaynaması durmuş suyu bir french press’e koyup 4 dakika boyunca meyve çayı gibi demlemek. (250 gram su için 10 gram cascara yani) Demleme süresinde 4 dakikayı geçmemeni öneririm, çok çabuk acılaşıyor. Bence sen de bu 1’e 25 oranıyla başlayıp sonra istediğin yoğunluğa göre tarifi ayarlayabilirsin.

Bir de aynı kahveyi soğuk demlediğin gibi bunu da soğuk demleyebilirsin tabii. Bunun için henüz bir reçete deneyemedim ama yakında deneyeceğim. Soğuk demleyip içine karbondioksit basıp gazoz yapan çılgınlar da var! Hatta bakarsın yakında bir cascara likörümüz bile olur. 😉

Cascara nedir?
İşte böyle kurutulmuş bir meyve…

Cascara’nın tadı nasıl?

Tabii, kahve meyvesinin çayı da aynı çekirdeği gibi farklı farklı aroma profillerinde olabiliyor. Ama benim Null’dan aldığım Gesha Cascara ile deneyimim şu şekilde:

Öncelikle tadının kahveye hiçbir şekilde benzemediğini söyleyeyim. Daha çok bir meyve çayından beklediğin tatları alıyorsun. Çok net bir şekilde kuru meyve tatları hissediliyor. (Kurutulmuş kahve meyvesi çayından kuru meyve tatları gelmesi şaşırtıcı biliyorum 🙂 ) Kuru kayısı, hatta kuru trabzon hurması… Ihlamuru andıran hafif çiçeğimsi kokularla birlikte damakta meyvenin kendisinden gelen hoş da bir tatlılık var. Bütün bunlar birleşince de fincanımızda bayağı lezzetli, lıkır lıkır içilebilecek bir şey oluyor.

Türkiye’de nerede bulacağız?

Cascara nedir ne değildiri geçtik, nasıl alıp içeceğiz diyorsan:

  • Benim elimdeki ürün bir Gesha Cascara, yani hali hazırda oldukça iyi bir kahvenin kabuğu. Bunu Null Coffee Roasters’dan alabilirsin.
  • Cascara bulabildiğim bir diğer yer ise Overdose Coffee. Ben denemedim ama Overdose’da da biri Honduras, biri Panama’dan iki farklı ürün var, onları da deneyebilirsin.

Bir cevap yazın