Yeni Rakı Uzun Demleme Nedir? Klasik ile Karşılaştırdık

Yeni Rakı Uzun Demleme şişesi klasik Yeni Rakı ile
Yeni Rakı Uzun Demleme şişesi klasik Yeni Rakı ile

Geçtiğimiz haftalarda Yeni Rakı Uzun Demleme raflarda bulunabilir hale geldi. “Kraft rakı” etiketiyle öne çıkan bu rakıyı ben de denedim. Bu yazıda Uzun Demleme’nin ne anlama geldiğinden, üretiminden, tadından, ve hatta klasik Yeni Rakı ile lezzet farkından bahsedeceğim.

Dikkat: Bu yazı kişisel tadım notlarımı içerir ve hiçbir şekilde alkollü içki tüketimini özendirme veya ürün tanıtım amacı taşımamaktadır. İçeriği 18 yaşın altındakiler için uygun değildir. Alkollü içki tüketimi zararlıdır, içmemeniz daha iyi olur.

Uzun Demleme Nedir? Yeni Rakı Uzun Demleme Nasıl Üretiliyor?

Uzun Demleme, Yeni Rakı’nın Alaşehir’de açtığı yeni kraft tesisinde üretiliyor. Bu “Yenilikhane” aslında bir deneyim merkezi olarak da tasarlanmış ve pandemi sonrası çeşitli etkinlikler için ziyarete açık olacakmış. Rakı bilimine katkıda bulunmak üzere açılan bu tesiste 500 litrelik iki imbikte (adları Saadet ve Reyhan) damıtım yapılıyor. (Normalde bir imbik 5.000 litre oluyormuş.)

Yeni Rakı Uzun Demleme şişesi

Yeni Rakı Uzun Demleme, toplamda 12 günü geçen bir üretim sürecine sahip. Suma distilasyonuyla birlikte toplamda 5 kere damıtılıyor ve suma elde edildikten sonraki distilasyonların her biri 72 saat sürüyor. Bu sayede rakının göbeğinin de göbeği elde ediliyor, ortaya gayet rafine ve yuvarlak bir içki çıkıyor.

Tamamen yaş üzümden üretilen ve şeker ilave edilmeyen Uzun Demleme geliştirilirken nitelikli kahve ve soğuk sıkım zeytinyağı gibi acelesiz ve rafine zevklerden ilham alınmış; zamanının değerini bilen, acele etmeyenlere armağan edilmiş.

Bu arada rakıdaki şeker ekleme meselesinden ayrıca bahsetmek lazım çünkü rakıya eklenen şeker miktarı tam bir şehir efsanesine dönmüş durumda. Bu konuyu özellikle araştırdım. Litrede 5 gram şeker içeren (küpün boyutuna göre litrede 1 veya 2 küp şekerden bahsediyoruz) 45 derecelik bir rakının dublesi 200,4 kalori iken, aynı rakıya üretimde şeker eklenmediğinde dublesi 198,8 kaloriye denk geliyormuş. Yani aslında bir litrede eklenen şeker miktarı gözardı edilebilecek kadar küçük. Bu sırada, rakıdaki tatlılık hissi de asıl olarak anasondan geliyor. İçine bir gram anason eklenmiş bir litre su, bir gram şeker eklenmiş bir litre suya kıyasla 13 kat daha tatlı oluyormuş.

Yeni Rakı Uzun Demleme şişesi

Yeni Rakı Uzun Demleme’nin Tadı Nasıl?

Yetmişlik şişeyi bir iki haftaya yayıp Uzun Demleme’yi farklı senaryolarda deneyerek inceleme şansım oldu. Farklı mezelerle denediğim gibi, tadını karşılaştırmalı anlatmak için klasik Yeni Rakı ile bir kör tadım dahi düzenledim. Bu tadımda iki rakıyı da sek ve sulu olarak kadehlere koydum ve ardından kadehlerin ayaklarındaki isim etiketlerini kapattım. Bu sayede o an hangisini tattığımı bilmeden, aradaki fiyat farkından ve pazarlama stratejilerinden bağımsız olarak iki rakı hakkında da not alma fırsatı buldum.

Yeni Rakı Uzun Demleme’nin tadını çok kısaca anlatacak olsam “temiz” derdim. Uzun damıtımlar sonucunda ortaya oldukça yumuşak, temiz, yuvarlak ve rafine bir ürün çıkmış. Klasik Yeni Rakı ile karşılaştırdığımda ilk dikkatimi çeken bu “temiz” hissi oldu. Anason aroması klasik Yeni Rakı’dan alışkın olduğumuz kadar baskın değil. Ancak klasikte sumadan gelen ve anasona eşlik eden bazı baharatlı “rüstik” ve agresif kokular kraft üründe ortadan kalkmış. Anasonu baskın olmasa dahi genel profillerine baktığımızda Uzun Demleme çok daha net bir anason aroması veriyor. Bu anason aromasına ek olarak çam gibi taze ve ferah kokulara eşlik eden zarif bir baharatsılık hissetmek mümkün.

Uzun Demleme ile Nasıl Mezeler Tercih Etmeli?

Yeni Rakı Uzun Demleme kadehte

Uzun Demleme, klasik rakılara nazaran çok daha az meze istiyor. Mezesiz içmek dahi mümkün ve damağı yormuyor. Kuracağımız sofrada da daha sakin lezzetlere yönelmekte fayda var. Levrek Marin ve ceviche gibi asitle pişmiş soğuk balıklar, otlu mezeler, söğüş et gibi şarküteriler; zeytin, zahter, kekik gibi aromatik lezzetlerle uyumlu olacağı kesin. Yani aslında yüzümüzü biraz Akdeniz’e dönüyor, sıcak denizlere iniyoruz.

Bizim aramızda hep konuştuğumuz bir şey vardır, “Rakı çok baskın olduğu için meyhaneler pul biberi sarımsağı dayayıp duruyor.” diye. Bir karşılaştırma yapmak gerekirse; klasik Yeni Rakı ile böyle sarımsaklı biberli lezzetler (mesela tereyağlı bir karides güveç, mesela acılı ezme) daha iyi uyum sağlarken Uzun Demleme’ye soğuk balıklı mezeler, fava, Bergama tulumu gibi lezzetler daha çok yakışıyor.

Yani aslında o sofradaki planlara göre de bir rakı seçmek önemli. O geceki keyfimizi en üst noktaya çıkarmak için etleri ızgaraya atıp acıyı bal eylediğimiz bir sofrada elimiz klasik Yeni Rakı’ya gidecekken; favasıyla zeytiniyle dört dörtlük bir Akdeniz sofrası kurduğumuz masada da elimiz Uzun Demleme’ye gitmeli.

Her damıtımın aldığı vakti temsilen “mühüre” ek olarak şişe 72 çizgi ile çevrelenmiş. Uzun Demleme logosunda ise 5 distilasyonu simgeleyen 5 çizgi var.

Sonuç olarak, ben Uzun Demleme’nin gastronomimiz için önemli bir gelişme olduğunu, özellikle rakıyı konumlandıramadığımız daha rafine sofralara rakının girmesini sağlayacağını düşünüyorum. Uzun Demleme yanında Klasik Yeni Rakı da bir vazgeçilmez olarak o daha agresif profiliyle birçoğumuza hitap etmeye devam edecektir.

Uzun Demleme’nin güncel fiyatını merak edenler de mutlaka olacaktır. Bu yazının yazıldığı Eylül 2020 itibariyle yetmişlik şişe için Yeni Rakı Uzun Demleme fiyatı 209 TL.

Dikkat: Bu yazı kişisel tadım notlarımı içerir ve hiçbir şekilde alkollü içki tüketimini özendirme veya ürün tanıtım amacı taşımamaktadır. İçeriği 18 yaşın altındakiler için uygun değildir. Alkollü içki tüketimi zararlıdır, içmemeniz daha iyi olur.

Bir cevap yazın