Viyana’da Ne Yenir? Nerede Yenir? (Turistsiz Mekanlar)

Viyana'da Ne Yenir?

Viyana’ya gitmeden önce ne nerede yenir meselesini epey araştırdım. “Viyana’da ne yenir?” içeriklerinin birçoğunda ise Figlmüller gibi turistik mekanlar haricinde bir şey bulamadım. Kendi gezimi daha alternatif ve turistlerin daha az gittiği mekanlarla yaptım, senin için de bu Berk Fidan usulü Viyana gezi rehberini hazırladım.

Bu yazıda hem gittiğim mekanlardan hem de gitme fırsatı bulamadığım ancak “Viyana’da ne yenir?” araştırmalarım sonrasında radarıma giren mekanlardan bahsedeceğim. Ve hayır, “Figlmüller’de Schnitzel ye” demeyeceğim.

Viyana’da Ne Yenir?

1) Viyana’da Schnitzel Nerede Yenir? Gasthaus Pöschl

Gasthaus Pöschl’de Wienerschnitzel ve Patates Salatası

Viyana’da bir çok yerde Schnitzel yemek mümkün. Gerçek Wienerschnitzel domuzdan değil, süt danasından yapılıyor. Ama domuz daha ucuz fiyatı sebebiyle daha çok tercih edilebiliyor. Figlmüller gibi turistik mekanlarda tavuk schnitzel de bulmak mümkün.

Viyana’da Schnitzel yemek biraz Bursa’da İskender yemek gibi; her türlü çok para veriyorsun. Şöyle güzel bir dana Wienerschnitzel yanında patates salatasıyla nereden baksan en az 20 euro. (Ama patates salatasını sakın atlama!)

Ben schnitzelimi Gasthaus Pöschl‘de yedim. Küçük ve sakin bir mekan, sanırım o sırada tek turist de bendim. Lezzetli bir schnitzeli bir kadeh Grüner Veltliner’le eşleştirdim. Hani normalde kırmızı etle kırmızı şarap diyoruz ama schnitzel başka bir olay. Tuzlu ve kızarmış schnitzelle Grüner Veltliner çok yakışıyor. Kocaman porsiyonu zar zor bitirdiğimi de eklemeliyim.

Schnitzel yemek için radarıma giren diğer mekanlar Meissl & Schadn, Reinthaler’s Beisl ve Cafe Anzengruber’miş. (Reinthaler’s’i aynı zamanda Goulasch yemek için de kaydetmişim. Ama bu Viyana seyahatimde Goulasch’a midemde yer ayıramadım.) Daha uygun fiyatlı bir seçenek ise Schnitzelwirt.

2) Sahici Avusturya Mutfağı için – Wratschko Gastwirtschaft

Viyana'da Ne Yenir? Wratschko

Bu mekanı Anthony Bourdain’in Viyana programından keşfettim ve burada yemek yeme fırsatını kaçırmak istemedim. Ve Viyana’da yediğim EN İYİ yemeklerden biriydi! Viyana’da ne yenir dersen direkt Wratschko derim.

Wratschko’nun menüsünde tipik Avusturya yemekleri var. Hardallı süt danası yahnisi, patates püreli köfte, isli dana dili, ve fırında domuz yanağı gibi yemekler bunlardan birkaçı.

Wratschko’yu aslında Viyana’daki ilk gecemde aradım. Ancak kesinlikle yer olmadığını söylediler. (Aklında olsun, mutlaka rezervasyon yaptır!) Ben de ikinci günümde daha dükkanın açılma saatinde gidip tek kişi olmamın da avantajını kullanarak bir şekilde yer buldum. Ben kalkarken asıl müşteriler daha yeni yeni gelmeye başlıyordu.

Menüden benim tercihim, yanında turp, lahana ve fırında patatesle servis edilen fırında domuz yanağı oldu. Üç küçük domuz yanağı kesinlikle sert olmayan ama diri bir şekilde pişirilmişti. Tabağın yıldızı ise zemini tamamen kaplayan kahverengi sostu. Sosu patateslerle sile süpüre trans halinde yediğim yemekten ancak tabak boşalınca kafamı kaldırabildim. Bu arada bir kadeh Zweigelt taze ve meyvemsi yapısıyla hafif tuzlu yemekle çok iyi eşleşti.

Viyana’da turistik olmayan, hakiki bir yemek istersen kesinlikle Wratschko’yu kaçırma derim. 13-15 eurolarda gezinen fiyatlarıyla nispeten uygun fiyatlı olduğunu da eklerim. Ancak mutlaka rezervasyon yaptır veya erken git.

Leberkase için – Leberkas Pepi

Viyana'da Ne Yenir? Leberkase
Kesilmeyi bekleyen Leberkaseler

Leberkase aslında kelime anlamı olarak “liver cheese” yani ciğer peyniri anlamına geliyor. Ama içinde ciğer de peynir de yok. 🙂 Sosis içi gibi bir et karışımı Amerikan meat loaf’u veya Spam’i andıran bir şekilde kalıpta pişiriliyor. Bir dilim kesilip taptaze ve çıtır bir ekmek içerisinde (semmel deniyor bu ekmeğe) sandviç olarak veya tabakta servis ediliyor.

Semmel ekmek içerisinde at Leberkase

Leberkase’nin farklı çeşitleri var. Dana etinden, domuz etinden, peynirli, gibi çeşitlerini bulmak mümkün. Bir de geleneksel versiyonu var ki at etinden yapılıyor ve Leberkas Pepi’de onu da bulmak mümkün. (“Viyana’da ne yenir?” sorusuna en maceraperest cevap at eti herhalde.) Ben geleneksel versiyonundan bir sandviç yedim ve hem ekmeğinin hem de hardalının güzelliğine hayran kaldım. Viyana’dan nereyi İstanbul’a taşımak isterdin diye sorsan direkt Leberkas Pepi derim.

2.5 euro civarına bir Leberkase sandviçi yemek mümkün. Viyana’da yemek fiyatlarını göz önünde bulundurduğunda inanılmaz uygun ve çok lezzetli bir öğün.

Viyana’da öğle yemeğinde ne yenir?

Öğle atıştırması ve bira için – Kolar Beisl

Viyana'da Ne Yenir? Kolar Beisl
Kolar Beisl’da Pita ve Aventinus Buğday Birası

Kolar içine istediğini doldurabileceğiniz farklı Pita’lar servis ediyor. (Bunu bizim pideler gibi düşünmek doğru olmaz, daha çok yuvarlak ve ince bir ekmek diyelim bu pitalara) Jambonlu yumurtalı, mozarella ve domatesli, iç yağlı soğanlı ve sarımsaklı gibi çeşitler bulmak mümkün. Yanında da güzel bir buğday birasıyla harika bir öğle yemeği oluyor. Viyana’daki bütün turistik yerler gibi aşırı kalabalık olmaması da ekstra rahatlatıcı.

Fiyatların 5-8 euro arasında değiştiği mekanın bir diğer ilginç özelliği ise sahiplerinin ve çalışanlarının Türk olması. 🙂

Kraft bira için – Mel’s Craft Beers

Viyana'da Ne Yenir? Mel's Craft Beers
Bir bira söyleyip sakin sakin menüyü okudum. İçeceklerime karar verdim.

Fıçıdaki 20 civarı birası ve sayfalarca süren şişe listesiyle Mel’s tam bir bira cenneti. Ben önce küçük bir tropical IPA söyleyip onu içerken menüden “dersimi çalıştım” ki içeceğim biralara karar verebileyim. Fiyatlar fıçı biralar için küçük 3 euro, büyük 4,80 euro şeklinde. Özellikle 250 ml’lik küçük bardaklar birçok bira denemek isteyenler için çok avantajlı. Aynı zamanda 100 ml’lik bardaklarda tadım seti de söyleyebileceğin mekanın tek eksisi gerçekten “biraz” gürültülü olması.

Avusturya şaraplarını tatmak için – Heunisch & Erben

Viyana'da Ne Yenir? Heunisch & Erben
1997 Welschriesling TBA. Bu bir beyaz şarap. Renge bak!

Zurnanın zırt dediği yer!

Heunisch und Erben, Michelin rehberine girmiş bir şarap barı. Özellikle benim gibi tek gezip de kadeh olarak farklı farklı şaraplar tatmak isteyenler için çok avantajlı bir yer. Kadehle serviste Coravin kullandıkları için inanılmaz bir kadeh menüleri var, üstelik sadece normal kadeh değil yarım kadeh de sipariş edebiliyorsun.

Avusturya şarapçılığı konusunda tam bir cahil olduğum için mekanın somölyesinden destek aldım. Kendisi “tipik bir Grüner Veltliner tatmak istiyorum.”, “denemem gereken ilginç bir beyaz” gibi isteklerime harika şaraplarla karşılık verdi. Bu “ilginç şarap” isteğime karşılık önerdiği Müller Thurgau ve Grüner Veltliner ağırlıklı orange wine gerçekten çok ilginçti. Bir de iki farklı beyaz tatlı şarap tattım ki (1979 bir Müller Thurgau Beerenauslese ile 1997 bir Welchriesling Trockenbeerenauslese) ikisini de çok uzun süreler boyunca hatırlarım sanırım. Benim için Viyana seyahatimin en öne çıkan anlarıydı.

Viyana'da Ne Yenir? Heunisch & Erben
Heunisch & Erben

Bu mekana da açılış seyahatine çok yakın gittim, sakin sakin hem somölyeyle konuştum hem şarapların tadını çıkardım. Akşam saatlerinde gitsem kesinlikle rezervasyonsuz yer bulamazdım. Yarım kadeh şarapların her biri için 3 ila 5 euro arası bir şey ödedim.

Viyana’da sosis nerede yenir?

Viyana'da Ne Yenir? Kasekrainer Sosis
Kasekrainer. Emmental dolgulu sosis.

Ehem. Her yerde. Bitzinger en ünlüsü ama her köşe başı Würstelstand dolu. Önü kalabalık ve güzel kokan bir tanesini gözüne kestir ve bir Kasekrainer ye.

Viyana’da Noel Pazarlarında Ne Yenir?

Viyana’da noel pazarları oldukça renkli. Aralık ayında Viyana’da bulunacaksan özellikle Rathaus önünde kurulan büyük pazara mutlaka gitmeni öneririm. Ama akşam ışıl ışıl olur diye çok da geç gitme, saat 9 dedi mi bütün standlar pıtır pıtır kapanıyor. Akşam 6-7 gibi gitmek en iyisi.

Viyana'da Ne Yenir? Noel Pazarında Sıcak Şarap
Viyana’da Noel Pazarında Sıcak Şarap

Soğuk havada sıcak şarap veya punsch içerek gezmek çok iyi fikir. Porselen kupa için 4 euro depozito veriyor, sonra istersen bardağı götürüp paranı geri alıyor ya da evine yeni bir kupayla dönüyorsun.

Noel Pazarında Tatlılar

Noel pazarlarında ayrıca kestane, şekerle kavrulmuş bademler, kocaman donutlar, közde pişmiş patatesler gibi çeşit çeşit yiyecek satılıyor. (Patatesler favorim.) Elbette sosis de var. 🙂

Giderim deyip de gitmediğim mekanlar:

Mide hacmim sebebiyle yer ayıramadığım mekanlar. Benim ilgimi çektiler, belki sen denemek istersin.

Trezniewski – Minik açık sandviçler ve minik bardaklarda bira. Öğle yemeği için ideal.

Meissl & Schadn – Lard ile kızartılmış süt danası Wienerschnitzel

Reinthaler’s Beisl – Goulasch veya Schnitzel

Die Weinorgel – Gürültülü ve rahat bir şarap barı.

Cafe Anzengruber – Goulasch veya Schnitzel

Beaver Brewing Company – Butik bira üreticisi. İlginç biralar tatmak mümkün.

Viyana’da sevdiğin bir sokakta yerel bir bira iç!

Viyana’da yemeğe giderken nelere dikkat etmeli?

Viyana’da birçok iyi restoran rezervasyon sistemiyle çalışıyor. Akşam 8’de rezervasyonsuz bir şekilde gittiğin restoranda hayal kırıklığına uğraman muhtemel. Dolayısıyla ya rezervasyon yaptır ve işini garantiye al ya da yemeklerini biraz sakin saatlerde yemeye çalış. Ben tek kişi olduğum için ikinci yöntemi kullandım, bar kısmında da olsa illa ki yer buldum. 🙂

Turistik restoranlarda İngilizce menü bulunuyor. Ancak diğer mekanlar için yanında bir sözlük olması işini çok kolaylaştırır. Google Translate’i internet olmadan çalışacak hale getirebilirsin.

Viyana’da musluk suyu içilebiliyor. Çoğu restoranda da musluk suyu ücretsiz olarak servis ediliyor.

Eğer bu konuda bir hassasiyetin varsa Viyana’da yemek yerken domuz etine dikkat et. Mutfaklarında domuz etinin yeri büyük, ama her zaman dana opsiyonlar da mevcut.

Viyana garsonlarının kabalığıyla ünlü. Birkaç kez kötü servisle karşılaşsam da yukarıdaki mekanlarda hiçbir sorun yaşamadım. Sen yine de bir Türk misafirperverliği bekleme. 🙂

Viyana’da ne yenir sorusuna benim cevabım bu şekildeydi. Pek tatlı/pastry insanı olmadığım için maalesef bu listede Apfelstrudel veya Sacher Torte için bir tavsiye yok. Onları da sen yorum olarak aşağıya bırakabilirsin!

Daha güncel haber almak için beni Instagram’dan takip etmeyi unutma! Aynı zamanda öne çıkan story’lerde Viyana serisini de bulabilirsin.

Şimdiden afiyet olsun!

Bir cevap yazın