Fırında Tereyağlı ve Kaşarlı Efsane Patates Püresi

fırında tereyağlı ve kaşarlı efsane patates püresi
fırında tereyağlı ve kaşarlı efsane patates püresi

Bir patatesin başına gelebilecek belki en iyi şeylerden biri püre olmak. İyi bir patates püresi yapmak içinse aslında sadece birkaç şeye ihtiyaç var: patates, süt, tereyağı ve peynir. Şimdi; aşağıdaki tarife bakmak biraz göz korkutabilir zira içinde çok yüksek miktarlarda tereyağı ve peynir var. 🙂 Ama inanın bu tarif diğer “efsane” tariflerin tereyağı miktarı azaltılmış hali. Ne yapalım, zaten senede kaç kere patates püresi yiyoruz ki? Hem bu tarif 6 kişiye yeter de artar bile… (Bugün de avunduk…)

Aslında bu tarifi yazıp da paylaşmak planlar arasında çok yoktu. Ama Instagram’dan o kadar çok mesaj geldi ki tarifi kalıcı bir ortamda vermek şart oldu. Elbette içerik üretme amacıyla yola çıkılmadığı için de fotoğraflar her zamanki kadar özenli olamadı. 🙂 (Ama püre süper oldu, valla.)

“Fırında Tereyağlı ve Kaşarlı Efsane Patates Püresi” Tarifi

Malzemeler:

  • 1 kilo patates
  • 100 gram tereyağı
  • 250-300 gram taze kaşar peyniri (veya tercih ettiğiniz eriyebilen başka bir peynir)
  • Yaklaşık 250 ml süt
  • Muskat ve karabiber (opsiyonel)

Bir çatalın içine rahatça girebileceği hale gelene kadar haşladığınız patatesleri sıcakken soyun. Eliniz yanacak, biliyorum, ama o patateslere sıcak halde ihtiyacımız var. Yoksa tereyağını ve peyniri karıştıramayız.

Soyduğunuz patatesleri bir “patates ezici” , “potato ricer” veyahut da bir adet çatal ile ezin. (Ben çatal kullanıyorum.) Ezdiğiniz patateslere (hala sıcakken) 100 gram kadar tereyağını, rendelediğiniz 250 gram kadar peyniri yavaş yavaş ekleyerek karıştırın.

Elde ettiğiniz iyice yoğun bir kıvama gelmiş püreye 250 ml kadar sütü azar azar (kıvamına baka baka) ekleyerek karıştırın. Neredeyse çatalda durmayacak, ağızda hemencecik dağılacak bir kıvama gelene kadar süt eklemeye devam edebilirsiniz.

İstediğiniz kıvama getirdiğiniz pürenize tadarak tuzunu karabiberini ekleyin ve eğer varsa biraz da muskat rendeleyin.

Küçük fırın kaplarına püreleri kabın ağzına silme olacak şekilde doldurun. (Hani şu sufle falan yaptığımız kaplar, ramekin) Üstlerine bir parça daha rendelenmiş peynir ekleyin ve üstleri kızarana kadar 200 dereceye ayarlanmış fırında pişirin. Üstüne cömertçe koyduğunuz peynir rendeleri kızaracak, biraz da kenarlardan akacak, tam bir lezzet bombası haline dönüşecek.

Fırından çıkardığınız gibi yememeye gayret edin. Malum, bu galakside çok sıcak olan iki şey var: Güneş, ve yeni pişmiş patates. (Birincisinden çok emin değilim.)

Arkadaki minik fırın kaplarından kullanıp herkese ayrı ayrı porsiyonlar çıkarabileceğiniz gibi, öndeki gibi büyük bir fırın kabı da kullanabilir, sofranın ortasına koyup herkesin gözünü doyurabilirsiniz.

Bu tarifi nasıl geliştirebilirsiniz?

Patates püresinin pazarlama koordinatörü tereyağıdır. Eğer gönlünüz el veriyorsa (veya mandıra işletiyorsanız) 2 birim patatese 1 birim tereyağı oranına kadar çıkarak (ki bu 1 kilo patates için yarım kilo tereyağı demek…) Joel Robuchon’a selam çakabilirsiniz.

Peynir miktarını arttırarak Fransızların Aligot dediği yemeğe doğru yol alabilir veya farklı peynir türleriyle denemeler yapabilirsiniz.

Bu yola baş koyduysanız (kolay gelsin) Joel Robuchon’un patates püresi tarifini araştırıp birebir o tekniği uygulayabilirsiniz.

Afiyet olsun!

Bir cevap yazın