İzmir’de Ne Yenir? | 6 Gerçek Lezzet Noktası

İzmir'de Ne Yenir?

İzmir, sokak yemekleri ve sakatat konusunda tam bir cennet! Geçtiğimiz günlerde İzmir’de iki günlük kısacık bir yemek turu yaptım, midemin aldığı kadarıyla çok yer denemeye çalıştım. “İzmir’de ne yenir?” sorusuna kendi ön araştırmam ve Instagram’da sizden gelen öneriler doğrultusunda cevap aradım.

İzmir’in geniş yeme içme ortamı düşünüldüğünde bu yazıyı pekala “İzmir’de Gitmeniz Gereken 30 Restoran” diye de yazabilirdim. Ancak denediğimde içime sinmeyen mekanları ve İstanbul’da da iyi örneklerini bulabildiğim için kısıtlı zamanımda midemde yer ayıramadığım mekanları listeye dahil etmedim. Bu sebeplerden listede hamburgerler, pizzalar yerine İstanbul’da böylesini bulamayacağınız başka yemekler var.

İzmir’de Ne Yenir?

#1 Zeynel Ergin Gevrek Fırını, Alsancak

İzmir'de Ne Yenir? Zeynel Ergin Gevrek Fırını
Zeynel Ergin Gevrek Fırını’nda Kumru

1962’den beri hizmet veren mekanda, küçük bir pencereden gevrek veya kumru siparişinizi verip yan binadaki ferah salonda çayınızla beraber harika bir kahvaltı yapabilirsiniz. Buradaki kumru sosisli salamlı karışık olandan değil, sadece tulum peynirli ve domatesli gerçek kumrudan. Gevrek kumru ekmeğinin arasına koyulan domates ve tulum peyniri fırında birbiriyle iyice bütünleşerek bambaşka bir lezzet yaratıyor.

İzmir’de Ne Yenir?

#2 Dostlar Fırını, Alsancak

İzmir'de Ne Yenir? Dostlar Fırını Boyoz
Dostlar Fırını’nda Boyoz

“İzmir’de ne yenir?” sorusuna gelecek ilk cevaplardan biri boyoz! Elbette sokaktaki arabalarda her zaman boyoz bulabilirsiniz ancak rahatça oturup çayınızı içebileceğiniz bir mekan ararsanız Dostlar Fırını tam aradığınız mekan. İki boyoz bir yumurta söyleyip doyurucu bir kahvaltı yapabileceğiniz mekanda sade boyoza ek olarak patlıcanlı, çikolatalı tahinli, enginarlı gibi seçenekler de mevcut.

İzmir’de Ne Yenir?

#3 Değer Söğüş, Konak

İzmir'de Ne Yenir? Değer Söğüş
Değer Söğüş’te Söğüş

Yavaş yavaş işlerin ilginçleştiği kısıma geliyoruz. Çünkü benim için İzmir’de yenecek şeylerin en başında sakatat geliyor. 🙂

Söğüş dediğimiz yemek, kelle etlerinin ayrı ayrı doğranarak domates, soğan ve bol kimyonla dürüm haline getirilmiş hali. Kelle etleri derken yanak, dil, beyin ve gözden bahsediyorum tabii ki. Bu karışım yumuşacık ekmeğin içinde birleşince bambaşka bir bütün haline geliyor. İstanbul’da bir iki yerde bulabildiğimiz bu lezzet İzmir’de her köşe başında bizi bekliyor. Ama bu işi en özenli şekilde yapanlardan biri Değer Söğüş. Diğer söğüşçülerin aksine bütün malzemenin vitrine yığılmadığı mekanda arkadan siparişiniz için özel olarak malzeme çıkarıldığına şahit olabilirsiniz.

İçeriğine karşı olan ön yargıları geride bırakıp mutlaka en az bir kere denenmeli.

İzmir’de Ne Yenir?

#4 Bizim Lokanta, Kemeraltı

Benim için İzmir yeme-içme turumun zirve noktası, nitelikli ve gerçek yemekleriyle Bizim Lokanta. Görebileceğiniz en lezzetli balık çorbasını, en etli kelle paçayı ve en yoğun ayak paçayı yiyebileceğiniz mekanda İşkembeli Nohut gibi bir güzellik de bulunuyor ki ben daha önce hiç böyle lezzetli nohut, bu kadar yumuşak işkembe yemedim. İzmir’de tek yemek hakkım olsa burada yerim. Çok çok iyi.

İzmir'de Ne Yenir?
İzmir'de Ne Yenir?
Balık Çorbası
İzmir'de Ne Yenir?
İşkembeli Nohut
İzmir'de Ne Yenir?
Yukarıdan aşağı: Ayak, Kelle, Balık
İzmir'de Ne Yenir?
Yukarıdan aşağı: Ekşili Köfte, İşkembeli Nohut, Ciğer.

Yemek kalmaması riskini almamak için öğlen erken saatlerde gidilmeli, dolu mekanda masanızı bir başkasıyla paylaşmaktan çekinilmemeli. Yalnız mekanın esnaf lokantası görünüşüne kanmamak, esnaf lokantası ayarında bir hesap beklememek gerekiyor. Ucuz olmamakla birlikte, sunduğu gastronomik deneyim için fiyatlar yine de çok iyi.

İzmir’de Ne Yenir?

#5 Kokoreççi Asım Usta, Bornova

İzmir'de Ne Yenir? Asım Usta Kokoreç

İtiraf edeyim, internetteki bazı yorumlar beni Asım Usta’ya gitmeden önce çok düşündürdü. Yine de denememiş olmamak için Konak’tan Bornova’ya gittim ve denedim: ben hiçbir kötü deneyim yaşamadım! Gayet lezzetli, yumuşak bir kokoreç yarım ekmeğin arasına cömertçe doldurulmuştu.

Mekan Bornova’da, oldukça ilginç bir ara sokakta. Fiyatlar normalden biraz daha yüksek (yarım ekmeğin doluluğu düşünülürse bence normal), kredi kartı geçmiyor, mekanın spesiyali “atom” da her gün sadece 27 tane hazırlandığı için öğlen 1’den sonraya kalmıyormuş. Bunlar göz önünde bulundurulmalı ancak iyi bir kokoreç için bence yine de uğranmalı.

İzmir’de Ne Yenir?

#6 Süt Çiçeği, Hisarönü

İzmir'de Ne Yenir? Süt Çiçeği Kazandibi
Süt Çiçeği’nde Kazandibi

“İzmir’de ne yenir?” listesine tatlı son. Çikolata manyağı Bomba’ya karşı benim İzmir tatlı alternatifim Süt Çiçeği’nde kazandibi. Az şekerli ve hafif kıvamlı kazandibi tatlısı yaz sıcağında müthiş gidiyor. Hele ki tepside son birkaç porsiyon kaldıysa direkt tepsiyi alıp kenarlarını sıyırma imkanınız var ki son zamanlarda gördüğüm en güzel yeme içme inovasyonu. 🙂

Bizim Lokanta’dan yürüyerek gidilebileceğiniz mekanda sıcak içecek yok; sade kazandibinin yanında bademli, fıstıklı kazandibi de bulabileceğiniz menüde fiyatlar da oldukça uygun.

Benim kısa zamanda deneyimleyebildiklerim arasında öne çıkanlar böyle. Yeme-içme maceralarımı Instagram’da @berk.fi hesabından daha yakından takip edebilir, İzmir tavsiyelerinizi yorumlara bırakabilirsiniz. Afiyet olsun! 🙂

Bir cevap yazın