Yeşil Mandalina ile Alternatif Cheesecake | Tam Zamanı

yeşil mandalina

Yeşil mandalinalar yavaş yavaş ortamlara düşmeye başlamış. Geçen gün markette dolanırken yeşil mandalinalar ile kırmızı erikleri yan yana görünce hafiften aydınlandım, süzme yoğurdu da kapıp eve yollandım.

Yeşil Mandalina ile Alternatif Cheesecake | Tam Zamanı

Şimdi bu yeşil mandalina o kadar lanet bir şeydir ki; mis gibi kokar, alır gelirsin ama ekşidir de, yiyemezsin. Koktuklarıyla kalır, eninde sonunda çöpü boylarlar. Bu durumda yapılacak en iyi şey lime kardeşimizden biraz feyz alıp (hani şu kilosu 20 lira olan, bildin mi?) bu mandalinalarımızı çeşitli tariflerde “aromalandırıcı” olarak kullanmak.

Yeşil Mandalina ile Alternatif Cheesecake | Tam Zamanı

Öncelikle 250 gram civarı süzme yoğurda bir iki kaşık labne karıştırarak yoğurdun ekşiliğini biraz kestim. Bu noktada tadarak istediğiniz kıvamı bulmanız en doğrusu. Hatta yoğurdunuz çok ekşi değilse labne eklemeyebilirsiniz de. Ardından, mandalina kabuklarını uzun uzun rendeledim. Bunu yaparken kabuğun içindeki beyaz kısımları almamaya gayret edin. Mandalina ince kabuklu bir arkadaşımız olduğu için bu noktada limon kabuğu rendelemekten biraz daha sakin yapılması gereken bir iş. Kabuk rendelerini yoğurt karışımına karıştırarak tadına bakın, istediğiniz mandalina aromasına ulaşana kadar rendelemeye devam edin. Ben bu karışıma çok tatlı olmasını istemediğim için bir çorba kaşığı bal ekledim ama daha tatlı olmasını isterseniz daha çok ekleyebilirsiniz.

Oldukça kıvamlı bir karışım elde edeceksiniz. Bunun löp löp yutulabilir bir kıvama gelmesi lazım değil mi? İki-üç adet mandalinanın suyunu sıkarak pudingimsi bir kıvama getirebilirsiniz.

Bu karışımı 1-2 saat buzdolabında bekleterek yeşil mandalina aromasının iyice yerleşmesini sağlayın.

Üstü için:

Kırmızı erikleri yarım ay şeklinde kesip geniş bir kaseye aldım. Yarım su bardağı civarı şekeri üstüne dökerek iyice dağıttım. Bu şekilde 1 saat kadar bekledi, hem şekeri içine çekti hem de bir miktar su salıp parlak bir görüntü aldı.

Tabanı için:

Bu noktada aslında olasılıklar sınırsız. Kıtırtı yapacak herhangi bir şeyi kullanabilirsiniz. Ben bir paket bisküviyi 2-3 çorba kaşığı yulafla karıştırdım. Tavada bir çorba kaşığı tereyağı ile hafifçe kavurup iyice gevrek haline getirdim. Bisküvi yerine kraker tipi şeyler veya sadece iyice kavrulup çıtırlaştırılmış yulaf da kullanılabilir.

Kavurduğunuz karışımı kullanmadan önce soğutmayı unutmayın.

Birleştirin:

Bundan sonrası kumdan kale yapmaktan çok farklı değil. Tabanına biraz o kıtır karışımdan, üstüne yoğurtlu kremamız, en üste de şekerde beklettiğimiz meyveler. Meyveler demişken, su salacaklar demiştim değil mi? En üste o sudan da bir kaşık ekleyebilirsiniz

.Yeşil Mandalina ile Alternatif Cheesecake | Tam Zamanı

Afiyet olsun!

Berk.

Bir cevap yazın